Warning: file_put_contents(): Only 0 of 7758 bytes written, possibly out of free disk space in /home/xjd/public_html/295.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Plugin/InstallUtils.php on line 349
Długość przysługującego urlopu wypoczynkowego

Wymiar urlopu wypoczynkowego, kalkulator urlopu

Coraz bliżej wakacje, nic więc dziwnego że wszyscy zaczynają sprawdzać i liczyć jak długi urlop im przysługuje. Długość urlopy zależy od stażu pracy. To na pewno, ale trzeba też znać zależności ilości wolnych dni od przepracowanych lat.

Wymiar urlopu wypoczynkowego obliczany jest na podstawie wszystkich przepracowanych lat i umów o prace, a nie tylko tej aktualnej. Jest to z pewnością sprawiedliwe, bo bez względu na to z jakich powodów ktoś nie jest jest już zatrudniony na poprzednim stanowisku, będąc na nim poświęcał swój czas, energie i nerwy. Jeśli ktoś jest na umowie o pracę może mu przysługiwać 20 lub 26 dni urlopu. Oczywiście może się okazać, że wykorzystał już jakąś jego część przed wakacjami. Żeby dowiedzieć się jak to jest w poszczególnych przypadkach można skorzystać ze specjalnego kalkulatora, który jest dostępny w Internecie. Najpierw podaje się swoje wykształcenie, w celu określenia czasu trwania nauki, który również jest doliczany do stażu pracy. Następnie wpisuje się dokładne daty dotyczące okresu zatrudnienia. Następnie określa się procentowo czy jest to praca na cały etat czy na jakąś jego część. W końcu trzeba podać ilość dni wykorzystanego już urlopu. Po naciśnięciu „oblicz” wiemy już na jak długie wakacje możemy sobie pozwolić.

Jeśli ktoś pracuje ponad 10 lat ma już prawo do 26 dni urlopu wypoczynkowego, podczas które otrzymuje oczywiście wynagrodzenie. Natomiast w zależności od czasu trwania nauki przed podjęciem pracy do jej stażu wlicza się od 3 do 8 lat. Czyli jeżeli ktoś ukończył studia może liczyć na uwzględnienie całych 8 lat. Jednak jeżeli nauka na uczelni nie została ukończona przyznaniem dyplomu do stażu pracy nie zostanie doliczony okres studiowania. Zdarza się też tak, że firma przyznaje pracownikowi dodatkowe dni urlopu. Na szczęście nie ma w żadnym przypadku prawa do jego skrócenia. Natomiast trzeba oczywiście brać pod uwagę, że jeżeli ktoś pracuje na część etatu, to przysługuje mu również odpowiednio mniej dni płatnego wypoczynku. Co natomiast jeżeli ktoś nie wykorzysta w całości przysługujących mu dni wolnych, kiedy odchodzi z pracy? Może wówczas wystąpić o ekwiwalent za niewykorzystane dni urlopu.