Warning: file_put_contents(): Only 0 of 7758 bytes written, possibly out of free disk space in /home/xjd/public_html/295.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Plugin/InstallUtils.php on line 349
Urlop macierzyński/tacierzyński i wychowawczy a urlop wypoczynkowy

Urlop wypoczynkowy a macierzyński/tacierzyński/wychowawczy

Wydaje się, że każdy pracownik powinien mieć dość dobrą sytuację jeśli chodzi o urlopy, w końcu oprócz wypoczynkowego może korzystać z urlopów na żądanie i okolicznościowych. Są też urlopy macierzyńskie, tacierzyńskie oraz wychowawcze.

Jednak często zdarza się, że w jakiejś konkretnej sytuacji nie jesteśmy pewni co i w jakim wymiarze właściwie nam przysługuje. Tak jest chociażby z płatnym wypoczynkiem po urlopie macierzyńskim czy tacierzyńskim. Czy po pewnym okresie nieobecności w pracy, związanym z urodzeniem się dziecka przysługuje jeszcze w ogóle prawo do urlopu wypoczynkowego? Oczywiście że tak. Właściwie czas urlopu macierzyńskiego jest traktowany tak jak dni spędzone w pracy, jeśli chodzi o okres w którym pracownik wypracowuje sobie urlop. Czyli pobyt na urlopie macierzyńskim nie powoduje skrócenia wymiaru płatnego wypoczynku, ale właśnie nawet go wydłuża. Ważne jest również to, że jeśli pracownica złoży zaraz po urlopie macierzyńskim wniosek o urlop wypoczynkowy pracodawca musi go udzielić. Zresztą jeżeli to akurat ojciec był na urlopie tacierzyńskim sytuacja wygląda dokładnie tak samo. Ma prawo do płatnego wypoczynku zaraz po urlopie tacierzyńskim.

Dzięki możliwości wykorzystania zaraz po urlopie macierzyńskim czy tacierzyńskim urlopu wypoczynkowego, a także zaległego urlopu można znacznie wydłużyć czas niezbędny na przebywanie z dzieckiem w domu. Dzięki temu wiele osób nie musi już brać urlopu wychowawczego. Oczywiście przysługuje on każdemu rodzicowi, jednak w tym czasie nie otrzymuje się pensji, a poza tym urlop wychowawczy ma wpływ na długość urlopu wypoczynkowego. Zostaje on mianowicie skrócony proporcjonalnie do czasu nieobecności. Jeden miesiąc pracy to 1/12 urlopu wypoczynkowego, jaki przysługuje pracownikowi. Za każdy miesiąc przebywania na urlopie wychowawczym obniża się więc płatny wypoczynek o 1/12. Każdy musi więc zdecydować sam jaka sytuacja będzie dla niego i jego rodziny najkorzystniejsza. Często bierze się też pod uwagę to, że jednak urlop wychowawczy może trwać nawet 3 lata i po tym czasie pracodawca powinien bez problemu przyjąć ponownie pracownika. Poza tym podczas urlopu wychowawczego pracownik jest cały czas objęty ubezpieczeniem społecznym.